Przejdź do zawartości

Krogulec trójbarwny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Krogulec trójbarwny
Tachyspiza brachyura
(E.P. Ramsay, 1880)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

szponiaste

Rodzina

jastrzębiowate

Podrodzina

jastrzębie

Plemię

Accipitrini

Rodzaj

Tachyspiza

Gatunek

krogulec trójbarwny

Synonimy
  • Astur brachyurus E.P. Ramsay, 1879[1]
  • Accipiter brachyurus (E.P. Ramsay, 1879)
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Krogulec trójbarwny[3] (Tachyspiza brachyura) – gatunek średniej wielkości ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae). Jest endemiczny dla dwóch wysp w Archipelagu Bismarcka: Nowej Brytanii i Nowej Irlandii. Słabo poznany i dość rzadko spotykany; narażony na wyginięcie.

Systematyka
Blisko spokrewniony z krogulcem obrożnym (T. cirrocephala), rdzawym (T. erythrauchen), być może także z krogulcem różanym (T. rhodogaster)[1]. Nie wyróżnia się podgatunków[1][4].
Morfologia
Grzbiet jest ciemnoszary z pasem o intensywnej, kasztanowatej barwie na karku. Klatka piersiowa i brzuch mają barwę białą, nogi bladożółtą, oczy czerwoną. Osobniki tego gatunku osiągają długość 27–34 cm[5].
Ekologia
Krogulce trójbarwne żyją w otwartych lasach i na obrzeżach lasów, częściej w górach niż na nizinach. Występują do wysokości 1800 m n.p.m.[6] Nie migrują, jedynie osobniki młodociane po usamodzielnieniu się opuszczają tereny lęgowe[7].
Status
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) uznaje krogulca trójbarwnego za gatunek narażony na wyginięcie (LC – least concern) nieprzerwanie od 1994 roku. Liczebność populacji na Nowej Brytanii w przybliżeniu oszacowano na 250–1000 dorosłych osobników; podobnie na Nowej Irlandii, gdzie jest bardziej pospolity, gdyż skupiony na sporo mniejszym obszarze. Trend liczebności populacji uznaje się za spadkowy. Główne zagrożenia dla gatunku to wycinka lasów na terenach nizinnych i pagórkowatych[2][6].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c New Britain Sparrowhawk (Accipiter brachyurus). IBC: The Internet Bird Collection. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-17)]. (ang.).
  2. a b Tachyspiza brachyura, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  3. Systematyka i nazewnictwo polskie za: P. Mielczarek & M. Kuziemko: Plemię: Accipitrini Vigors, 1824 (Wersja: 2019-03-24). [w:] Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2020-11-03].
  4. F. Gill, D. Donsker & P. Rasmussen (red.): Hoatzin, New World vultures, Secretarybird, raptors. IOC World Bird List (v10.2). [dostęp 2020-11-03]. (ang.).
  5. Species factsheet: Accipiter brachyurus. BirdLife International. [dostęp 2011-06-29]. (ang.).
  6. a b Species factsheet: Accipiter brachyurus. BirdLife International. [dostęp 2020-11-03]. (ang.).
  7. Species account: New Britain Sparrowhawk Accipiter brachyurus. [w:] Global Raptor Information Network [on-line]. The Peregrine Fund. [dostęp 2020-11-03]. (ang.).